Co?

Co to jest neti?

Neti czyli płukanie nosa jest praktyką stosowaną w jodze polegającą na przepłukiwaniu nosa letnią, osoloną wodą (roztwór izotoniczny; 0,9% soli).

Płukanie nosa jest polecane w celu łagodzenia objawów chorób nosa i zatok, dla ułatwienia oddychania, zwiększenia jasności umysłu oraz jako wprowadzenie do jogi i medytacji.

Wiele osób stosuje płukanie nosa w celu odświeżenia przed codziennymi czynnościami. Inni wolą korzystać z zalet neti po powrocie do domu z pracy.

Kto?

Kto może skorzystać
stosując płukanie nosa?

4kroki4

Jak?

Jak płukać nos?

1 Wsyp jedną płaską łyżeczkę soli do naczynia NoseBuddy (4,5 g)

nosebuddy_manual_1Używaj drobnoziarnistej soli kuchennej – najlepiej bez dodatku jodu i antyzbrylaczy. Można także stosować sól gruboziarnistą, ale należy dopilnować, aby została dokładnie rozpuszczona. Polecamy sól kamienną (kopalnianą), ponieważ po użyciu soli morskiej niektórzy mogą doświadczać reakcji alergicznych, jak zatkany lub cieknący nos.

2 Wypełnij naczynie letnią wodą do oznaczonej wysokości (0,5 litra)

nosebuddy_manual_2Przegotuj wodę (przez około 1 min) i wystudź do przyjemnej temperatury (woda letnia/o temp. ciała) – lub użyj wody destylowanej/sterylizowanej podgrzanej do odpowiedniej temperatury. Przy umiarkowanym klimacie i wysokiej jakości wody pitnej z kranu, jeśli używasz wody prosto z kranu – zawsze pozwól najpierw przez chwilę spływać wodzie po odkręceniu kranu (przez ½ do 1 minuty) przed napełnieniem naczynia. Przy słabej jakości wody, w gorącym klimacie i tam, gdzie woda jest mocno chlorowana, do płukania nosa zalecamy używanie wody przegotowanej, destylowanej lub sterylizowanej. Przy suchych błonach śluzowych, np. po długim locie, można dodać kroplę oleju roślinnego, na przykład migdałowego lub sezamowego.

3Mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia soli w wodzie                                                               

nosebuddy_3Stężenie soli w wodzie jest teraz jednakowe jak w komórkach ciała. Jest to roztwór izotoniczny (0,9% soli). Odpowiednia temperatura roztworu i odpowiednie stężenie soli sprawią, że płukanie nosa będzie przyjemnym doświadczeniem.

4Rozpocznij oczyszczanie nosa                                                                                                                          

nosebuddy_manual_4Przyłóż końcówkę dziobka do jednego z nozdrzy tak, by przylegał dokładnie. Oddychaj spokojnie przez usta. Pochyl się nad umywalką. Przechyl lekko głowę, utrzymuj wylot przy nozdrzu tak, by woda wpływała przez jedną dziurkę nosa i wypływała przez drugą. Przelej połowę roztworu przez każdą z dziurek. Delikatnie wydmuchaj nos po przepłukaniu każdej ze stron (patrz krok 6). Twój nos może czasem wymagać przelania całej pojemności przez każde nozdrze.

5Pozwól wodzie wypłynąć                                                                                                                                  

nosebuddy_manual_5Pochyl się w przód, niech głowa i ramiona zwisają swobodnie. Pozwól, by nadmiar wody wypłynął z nosa. Osusz nos chusteczką. Jeśli dobrze znasz jogę, możesz wzmocnić efekt wykonując pozycję typu Klaun lub Stanie na głowie.

6Wydmuchaj nos                                                                                                    

nosebuddy_manual_6Wyprostuj się i delikatnie wydmuchaj każdą z dziurek. Unikaj mocnego wydmuchiwania.

Zakończ ćwiczeniem oddechowym zwanym Kowalskimi miechami.

7Kowalskie miechy                                                                                                   

nosebuddy_manual_7Usiądź – plecy wyprostowane, głowa prosto. Umieść palec wskazujący i środkowy na czole (patrz ilustracja). Określ, która z dziurek jest bardziej otwarta i zamknij przeciwną kciukiem lub palcem serdecznym. Wykonaj 20 szybkich wdechów i wydechów przez otwartą dziurkę, po czym weź głęboki wdech, zamknij obie dziurki, wstrzymując oddech aż poczujesz chęć wykonania wdechu. Niech powietrze naciska lekko na nozdrze od wewnątrz. Przy zatkanym nosie wstrzymuj oddech nieco dłużej. Na koniec powoli wypuść powietrze przez tę samą dziurkę. Powtórz cały cykl po drugiej stronie i wykonaj jeszcze dwa cykle dla każdej ze stron.
Dla osiągnięcia najlepszych efektów i przy zatkanym nosie, zapaleniu zatok, alergiach i astmie, zawsze wykonuj ćwiczenie zwane Kowalskimi miechami* po oczyszczeniu nosa.

Dlaczego?

Dlaczego warto płukać nos?

Nawilża

Nawilża

Neti nawilża drogi oddechowe i błony śluzowe. Suche otoczenie wysusza błony śluzowe. Płukanie nosa przywraca ich naturalną wilgotność.

Oczyszcza

Oczyszcza

Płukanie nosa stymuluje ruchy rzęsek umożliwiające usuwanie flegmy, kurzu, pyłków, bakterii
i wirusów.

Relaksuje

Relaksuje

Neti działa stymulująco i relaksująco na obszar twarzy wokół oczu i na czole, co może redukować bóle głowy wywoływane napięciem nerwowym.

Przynosi ulgę

Przynosi ulgę

Neti daje ulgę przy przeziębieniach, zapaleniu zatok, astmie, alergiach oraz problemach wynika-
jących z zanieczysz-
czenia powietrza.

Odświeża

Odświeża

Wiele osób bardzo ceni sobie odczucie odświeżenia jakie daje ten „prysznic dla nosa”. Niektórzy zauważają większą jasność umysłu.

Który?

Który kubek neti wybrać?

Oczywiście NoseBuddy – optymalny kubek neti

NoseBuddyBLUE+Spoon+PLbrochureTOP_2014,10